Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata zile de CO in cazul demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata zile de CO in cazul demisie

Buna ziua,

Conform CIM la inceputul anului 2017 am primit 21 de zile de concediu.
Am demisionat in 26.08.2017 iar in momentul respectiv mai aveam 5 sau 6 zile de concediu. Angajatorul e obligat sa plateasca acele zile?
Cornel Vasile a scris:

Vi se compenseaza in bani toate zilele de Co neefectuate.

I se compensează doar cele la care avea dreptul. Din 21 pentru un an calendaristic, avea dreptul la 14, deci dacă avea un rest de 5 sau 6, nu mai are ce să îi fie compensat. Practic, a avut 1 sau 2 zile de CO luate în plus.
Cornel Vasile a scris:

Vi se compenseaza in bani toate zilele de Co neefectuate.

21 de zile sunt pentru intreg anul. Eu am demisionat in august (8 luni lucrate), ar veni 14 zile de CO pentru cele 8 luni. Intrebarea era daca se platesete diferenta de 7 zile?
Multumesc pentru raspuns.