Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediului de odihna la incetarea contractului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediului de odihna la incetarea contractului de munca

Buna ziua,

Va rog daca puteti sa-mi explicati cum se calculeaza concediul de odihna.
Am pe CM salariul de 1000 lei brut. Contractul meu va inceta la 01.05.2015.
Am neefectuate 14 zile de concediu dupa curm urmeaza: - 7 zile CO din anul 2014 si 7 zile Co in anul 2015.
Daca se poate sa-mi spuneti daca exista o baza legala in care sunt obligati sa-mi plateasca CO, intrucat astazi mi sa comunicat ca nu imi vor plati CO, ca nu exista baza legala sa-i oblige la plata CO dupa incetarea contractului de munca.
Mentionez ca sunt angajata de la 15.01.2014.

Va multumesc,
Oana
Baza legala:
Art.146 alin.3 C.mun. : Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Acordarea compensaţiei pentru cazul încetării contractului individual de muncă se realizează indiferent de motivul încetării contractului, fiind proporţională cu durata de timp care s-a scurs de la începutul anului si pana la data incetarii c.i.m.