Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... planificare concediu odihna
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

planificare concediu odihna

Asociatia de proprietari are angajati cu CIM un contabil si un administrator. Ambii nu isi iau concediul de odihna si apoi solicita compensatia in bani pt CO neefectuat. Cum putem proceda legal pt a nu se mai abuza de acest fapt mai ales ca dansi nu lucreaza decat 2 ore pe zi. Ii putem obliga la o planificare a CO si efectuarea acestuia in anul in curs?
1. art.148 alin.1 teza I C.mun. : Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale.

2. art.146 alin.4 C.mun. : Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
Asadar, acordarea compensatiei pentru cazul încetarii contractului individual de munca se realizeaza indiferent de motivul încetarii contractului, fiind proportionala cu durata de timp care s-a scurs de la începutul anului pana la data încetarii contractului.

Folositi-va de prevederile Codului Muncii pentru a solutiona aceasta problema.
Va multumesc respectuos.