Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Planificare concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Planificare concediu de odihna

Buna ziua,

In ceea ce priveste planificarea concediului de odihna, in cazul in care salariatul mai are cateva zile restante aferente anului 2011, cum ar trebui sa se intocmeasca aceasta planificare? va reflecta doar cele 21 de zile aferente CIM , sau toate zilele de CO la care are dreptul salariatul (restantele+anul 2012)?

Multumesc
Nu, doar zilele aferente anului 2012!
astept si alta parere...
Multumesc
In planificarea pe 2012 este inclus nr. total de zile de co pe care le are de efectuat angajatul,facand mentiunea din care x zile aferente anului 2011(acestea se efectueaza mai intai).
Sunt tot zile de co,indiferent ca provin din 2011.Programarea trebuia facuta la finele anului 2011 pt. anul 2012.
ContSters136493, utilizator
Art. 148 (1) C.mun. prevede ca, efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.

Art.146 (3) C.mun. disuneca, angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

Din analiza ultimului text de lege , ar reiesi ca CO neefectuat intr-un an se poate face si fara o programare prealabila , dar coroborand acest text de lege cu textul art.148 alin.1 , rezulta ca si pentru aceasta situatie trebuie facuta o programare a CO , chiar daca legiuitorul nu a prevazut expres acest lucru.

Multumesc pentru raspuns!