Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Programare concediilor de odihna pt. anul 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Programare concediilor de odihna pt. anul 2012

Buna ziua ! Lucrez intr-o firma si administratorul firmei ne-a comunica ca trebuie sa ne facem programarea concediilor de odihna pentru anul 2012, insemnand sa si respectam zilele intocmai cum sunt pe lista respectiva, iar in prima parte a anului sa ne luam 10 zile, urmand transe de 5 zile si 6 zile. Este legale asa ceva ? Si in cazul in care intervine ceva si am nevoie de concediu in alte zile decat cele trecute pe programare ne-au comunicat sa ne luam concediu fara plata.
Este legal.

Angajatorul face programarile, nu salariatul.
Salariatul este doar consultat, angajatorul nu are nicio obligatie sa fie de acord cu cererea angajatului.

In cazul concediilor fractionate, angajatorul are obligatia sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.

Deci si aceasta conditie este asigurata.

Angajatorul dvs. va acorda, din cate vad, posibilitatea de a alege. Ar trebui sa fiti recunoscatori pentru asta.

Nu observ nimic ilegal.

Alberto Kurtyan

Codul muncii republicat 2011

ART. 148 – Programarea concediului de odihna
(fostul art. 143 anterior republicarii din 2011)

(1) Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programar

(5) (modificat prin Legea 40/2011) In cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.
Si zilele de concediu pe anul acesta se pot lua pana in luna decembrie 2011 sau pana in februarie anul viitor? Multumesc mult!
Tot din codul muncii

Art. 146. - (1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare
an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea
concediului în anul următor este permisă numai în cazurile
expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul
colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la
sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an
calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care
aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat
este permisă numai în cazul încetării contractului individual de
munca.
.
Adica daca mai am pe anul acesta 14 zile de concediu le pot lua si anul urmator fara nici o problema?