Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Proprietar talon in arest
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Proprietar talon in arest

Buna ziua! Am achizitionat o masina second hand acum cam 5 ani de la cineva din oras de pe olx,cand s-au facut actele de vanzare-cumparare au fost facute niste greseli si nu s-a finalizat. Masina a ramas in talon pe alt nume,acum mi-a fost luat talonul deoarece aveam itp-ul expirat,si persoana care e in talon e in arest. Cum pot proceda pentru a recupera talonul(certificatul de inmatriculare) si sa il trec pe numele meu? Masina e radiata. Multumesc.
Daca masina este radiata cine figureaza drept proprietar ?
ynocentta a scris:

Daca masina este radiata cine figureaza drept proprietar ?

Pai el a ramas pe cartea masinii si pe certificat,eu la primarie platesc impozit din 2013,practic la primarie eu
Sa clarificam situatia
Atat timp cat "el"=vanzatorul a ramas pe cartea masinii si pe talon,dv cum ati introdus pe rol fiscal vehiculul la autoritatea fiscala ?
Ca sa solutionati recuperre talon aveti nevoie de procura autentificata din partea proprietarului vehiculului
Fiscalul de la vanzator l-am primit, am mers la primaria de care apartin si am inscris masina, pentru care platesc impozit din 2013. Dar cand am fost la rutiera, doamna de acolo a constatat ca vanzatorul a semnat diferit in 2 locuri. De asta si situatia in care ma aflu..