Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Pot da in judecata un detinut?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Pot da in judecata un detinut?

Buna ziua. Am doua sentinte , si inculpatul este incarcerat, dar confrm deciziilor trebuie sa imi dea o suma de bani . A trecut aproape un an si nimeni din familia lui nu m-a contactat sa discutam despre plata . La un recuperator nu pot merge , el neavand nici un bun propriu. Ceea ce intreb eu ; Il pot da in judecata, si sa cer ca de suma ce mi-o datora sa mai faca zile de puscarie ?
mimiela, utilizator
Nu puteti transforma obligatia civila de plata a unei sume de bani in sanctiune penala privativa de libertate. Obligatia cu care acesta va este dator nu constituie infractiune. Pe scurt, nu.
Multumesc pentru raspuns. Dar il pot da in judecata pentru ca nu a platit banii din sentintele penale ?
mimiela, utilizator
Presupun ca prin expresia
nu a platit banii din sentintele penale
va referiti la ceea ce judecatorul l-a obligat sa va plateasca d-voastra in calitate de parte civila, cu titlu de despagubire pentru prejudiciul cauzat. In aceasta situatie nu este necesar sa il dati in judecata, cu hotararea prin care este obligat la plata, legalizata cu mentiunea ca este definitiva, va adresati unui executor judecatoresc. In masura in care nu are bunuri, este posibil sa ajungeti sa platiti un avans din onorariul executorului si sa nu recuperati nimic din suma datorata.