Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

daca in fata instantei am fost de acord cu desfacerea casatoriei din culpa comuna,ma pot intoarce sa cer dsfacerea casatoriei din culpa exclusiva a reclamantului?
Da,se poate da va trebui sa va modificati actiunea in termen legal.
Daca asa ati convenit nu mai puteti reveni asupra deciziei dvs., deoarece instanta a consemnat doriti desfacerea casatoriei din culpa comuna. Se putea doar pana la primul termen modificand actiunea.
pana cand sa discutati despre probe, dvs puteti sa completati actiunea.
darnu cred ca instanta va fi de acord cu cerinta dvs deoarece majoritatea divorturilor, in zilele noastre, sa desfac din culpa comuna, chiar daca numai unul dintre sotui este "capul rautatilor".

av.m.vasilescu
Nu neaparat,regula la mine este ca sotul parat este vinovat exclusiv de divort.
Asa pornesc actinea si asa se finalizeaza.
Insa nu acest lucru este important.
Important este ca partea sa obtina ceea ce vrea.
suteanu maria a scris:

daca in fata instantei am fost de acord cu desfacerea casatoriei din culpa comuna,ma pot intoarce sa cer dsfacerea casatoriei din culpa exclusiva a reclamantului?

Acest lucru il puteti cere prin cerere reconventionala, pe care o depuneti la primul termen de judecata.