Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Spor de praf
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Spor de praf

În baza cărei legi pot cere să mi se dea spor de praf ,eu lucrând ca arhivar într-o instituție publică?
Andreeaura, utilizator
Sporurile pentru conditii vatamatoare, in cazul dvs. pentru noxa praf, se pot acorda daca sunt nominalizate in contractul colectiv de munca locurile de munca/ posturile de lucru/ activitatile/ meseriile care beneficiaza si nominalizate in contractul individual de munca al beneficiarilor/ lucratorilor.
Pentru a se putea acorda sporul pentru noxa praf trebuie facute determinari de noxa de catre Directia de sanatate publica/ firma autorizata de catre Ministerul sanatatii si Ministerul muncii si emise buletine de determinare in care sa se mentioneze valaorea nozei determinate si depasirea fata de valoarea limita a noxei praf.
In prezent conditiile de acordare a sporurilor pentru familia ocupationala de functii bugetare "administratie" din administratia publica locala sunt stabilite prin HG nr. 569/ 04.08.2017
De mutat la sectiunea de forum ssm-protectia muncii.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca