Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Auto vândut fără contract, radiere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Auto vândut fără contract, radiere

Am vandut o masina acum vreo 5 ani, si nu am reusit sa fac contract de vanzare cumparare, am pierdut urma la indivudul care am vandut-o, si inclusiv urma masinii.Eu platesc impozit la aceasta masina. Exista vreo procedura sa radiez aceasta masina, s-o scot de la impozit? Nu stiu cum sa procedez, furata nu cred ca am cum sa o declar. Va rog daca ma poate ajuta cineva.
maria191983, utilizator
Introduceti o actiune in instanta prin care sa se constate instrainarea acelui bun.
Ok, dar problema este ca nu mai am numele persoanei caruia i-am vandut masina. Se poate si asa?
Nu se poate introduce o actiune in contradictoriu cu nimeni.
Va trebuie datele de identificare ale persoanei care va sta in proces - nu poate fi introdusa o actiune fara aceste detalii.
Bun si alta modalitate nu exista sa radiez aceasta masina de pe numele meu?
Sau daca o declar totusi furata, ce se poate intampla? Nu stiu cum sa procedez.