avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale instrainarea unei masini care la impozit a ramas tot ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

instrainarea unei masini care la impozit a ramas tot la mine.ce pot face?

Acum 2 ani am instrainat o masina.Urma ca in cateva luni sa vina sa obtina CF dar din pacate nu s-a intamplat asa masina ramanand la impozit si Politie tot pe numele meu. Intre timp a aflat ca masina a fost revanduta. Ce pot face sa o radiez de pe numele meu?
Ultima modificare: Marți, 30 Septembrie 2014
luciamonica, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 01:22, 1 Octombrie 2014
Daca aveți ctr de vinzare cumpărare, puteți investi instanța cu o cerere in acest sens.
Nu am un contract de vanzare cumparare cu acea persoana(intermediara). Am facut un schimb de masini. Ctr de vanzare este intre mine si proprietara masinii care a ajuns la mine.Urma ca acel intermediar sa faca contr. intre el si acea femeie apoi sa ma contacteze pentru a rezolva problema certificatul fiscal pt inmatricularea pe numele lui. Intre timp masina a fost vanduta...
Ultima modificare: Marți, 30 Septembrie 2014
luciamonica, utilizator
Urma ca in cateva luni sa vina sa obtina CF

Certificatul fiscal este necesar de prezentat la momentul tranzactionarii auto-in cazul dv la momentul schimbului de auto
In speta dv,incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil ca urmare a instrainarii acestuia
In baza declaratiei notariale si a cererii pe raspunderea dv a radierii auto,autoritatea fiscala urmeaza sa dispuna radierea din evidenta dv fiscala-conditionat de achitarea debitelor in evidenta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere vehicul Roby1967 Roby1967 Am vandut o masina in urma cu 4 ani ! S-a intocmit act de vanzare, am eliberat fisa fiscala...In aceasta perioada ma sina a fost revanduta de mai multe ori , ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. as dori sa va întreb și dacă ma puteți ajuta ... cornelescule cornelescule Bună ziua. As dori sa va întreb și dacă ma puteți ajuta cu o soluție la următoarea problema. Fiul soției mele a cumpărat o mașină și am fost de ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism dupa ce a fost vandut in italia alinaion82 alinaion82 Buna seara! Am si eu o problema. Sunt in Italia de 3 ani, mi-am adus si masina dupa vreun an....am pastrat targa din Romania, ca sa nu platesc asigurarea ... (vezi toată discuția)