Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale instrainarea unei masini care la impozit a ramas tot ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

instrainarea unei masini care la impozit a ramas tot la mine.ce pot face?

Acum 2 ani am instrainat o masina.Urma ca in cateva luni sa vina sa obtina CF dar din pacate nu s-a intamplat asa masina ramanand la impozit si Politie tot pe numele meu. Intre timp a aflat ca masina a fost revanduta. Ce pot face sa o radiez de pe numele meu?
luciamonica, utilizator
Daca aveți ctr de vinzare cumpărare, puteți investi instanța cu o cerere in acest sens.
Nu am un contract de vanzare cumparare cu acea persoana(intermediara). Am facut un schimb de masini. Ctr de vanzare este intre mine si proprietara masinii care a ajuns la mine.Urma ca acel intermediar sa faca contr. intre el si acea femeie apoi sa ma contacteze pentru a rezolva problema certificatul fiscal pt inmatricularea pe numele lui. Intre timp masina a fost vanduta...
luciamonica, utilizator
Urma ca in cateva luni sa vina sa obtina CF

Certificatul fiscal este necesar de prezentat la momentul tranzactionarii auto-in cazul dv la momentul schimbului de auto
In speta dv,incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil ca urmare a instrainarii acestuia
In baza declaratiei notariale si a cererii pe raspunderea dv a radierii auto,autoritatea fiscala urmeaza sa dispuna radierea din evidenta dv fiscala-conditionat de achitarea debitelor in evidenta