Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere vehicul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere vehicul

Am vandut o masina in urma cu 4 ani ! S-a intocmit act de vanzare, am eliberat fisa fiscala...In aceasta perioada ma sina a fost revanduta de mai multe ori , dar niciun posesor nu a inmatriculat-o ! In cele din urma , ultimul posesor doreste sa o radieze ! Cum se procedeaza , arat timp cat eu sunt proprietarul de drept al autovehiculului ?
Afirmati ca dv in urma cu 4 ani ati instarinat vehiculul ,incheind act de vanzare cumparare
Dv in calitate de vanzator in baza documentului de instrainare auto,nu mai detineti calitatea d eproprietar al acestuia si pentru stoparea impunerii de obligatii la buget aveati dreptul sa solicitati radierea auto din evidenta dv fiscala
Daca urmatorii utilizatori ai vehiculului nu au parcurs procedura inmatricularii ,pe cale de consecinta nici nu au notat vehiculul pe rol fiscal
Nu este clar cum ultimul posesor doreste radierea auto atat tip cat afirmati
dar niciun posesor nu a inmatriculat-o !
La DRPCIV eu figurez ca propietar, cu toate ca am depus cerere de mentionare a instrainarii ! Deci , radierea numai eu cred ca o pot cere ! Masina a fost radiata fiscal odata ce am vandut-o prin contract ...Mai nou in momentul de fata, ultimul posesor al masinii nu mai are certificatul fiscal, iar in certificatul de inmatriculare nu mai este trecuta mentiunea in care eu am trecut si semnat ca instrainez vehiculul catre primul cumparator ! Cred ca este un fals !
Daca intentionati radierea vehiculului de la politia rutiera trebuie sa cunoasteti ca radierea este cerere irevocabila care genereaza restrictionarea circulatiei pe drumurile publice a vehiculului
Referitor la talon este hazardat sa ne pronuntam in lipsa documentului
Este greu de crezut dar nu imposibil falsificarea unui certificat de inmatriculare
Trebuie verificat daca detine elementele de identificare
Dv dupa ce ati apreciat ca este un fals ?
Eu cand am vandut masina, am mentionat numele cumparatorului la instrainare si am semnat ! Acum, posesoarea masinii mi-a aratat poza talonului, si am observat ca s-a inlocuit fila unde am notat si semnat instrainarea....