Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa - comision de succes
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa - comision de succes

Buna ziua

In cadrul unei lichidari s-a vandut un spatiu cu 1.800.000 ron, iar creantele din tabelul definitiv sunt de 1.900.000 ron. Comisionul de succes de 8% este retinut din suma rezultata in urma vanzarii si apoi se face distribuirea sau comisionul de succes este retinut din platile facute catre creditori?

Multumesc anticipat
Comisionul lichidatorului intra in categoria platilor mentionate la art. 123 pct. 1 din legea insolventei. In concret, intai se plateste comisionul lichidatorului si apoi se distribuie sume pentru acoperirea altor creante.
Este important si daca acesta a fost pus in discutie si admis de judecatorul sindic in cadrul procedurii.
In caz afirmativ se face aplicarea textului de lege mai sus mentionat, plata in cauza fiind in categoria sumelor prevazute de lege ca plati prioritate.
Daca acesta suma nu este insa admisa, lichidatorul va incasa toate cheltuielile aprobate de procedura si justificate, inclusiv pe cele efectuate cu vanzarea bunului in cauza si apoi va distribui suma ramasa creditorilor, in ordinea rangului de prioritate al acestora.
Multumesc frumos pentru raspunsuri. M-am lamurit!