avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1077 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident cu victimă (alcool la volan)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident cu victimă (alcool la volan)

Buna ziua
Numele meu este Stoica Marian si data de 13.09.2017 am avut un accident cu victima din vina mea avand alcolemia 0,20.
Victima a fost transportata la spital si nu a avut nevoie de internare.
Pana acum victima nu a venit la politie sa dea o declaratie precum ca nu ar avea pretentii,ce se poate intampla daca nu depune o declaratie favoribila pentru a clasa dosarul in cel mai rau caz ce as putea pati?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Marinus84 , utilizator 12:22, 19 Septembrie 2017
Buna ziua!

Fapta dvs. este contraventie, iar vatamarea corporala din culpa nu cred ca va fi, asa ca veti scapa usor.

Cu stima.
Este posibil sa scapati de raspunderea penala.
Depinde cate zile de ingrijiri medicale va avea de la IML victima.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Avand in vedere ca va aflati sub influenta bauturilor alcoolice, daca victima are zile de ingrijiri medicale trecute in CML, fapta dvs indeplineste conditiile de tipicitate ale infractiunii de vatamare corporala din culpa (art.196 alin.1 c.p.). Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

ART. 196
Vătămarea corporală din culpă
(1) Fapta prevăzută în art. 193 alin. (2) săvârşită din culpă de către o persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice ori a unei substanţe psihoactive*) sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Fapta prevăzută în art. 194 alin. (1) săvârşită din culpă se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
(3) Când fapta prevăzută în alin. (2) a fost săvârşită ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
(4) Dacă urmările prevăzute în alin. (1) - (3) s-au produs faţă de două sau mai multe persoane, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime.
(5) Dacă nerespectarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere sau desfăşurarea activităţii care a condus la comiterea faptelor prevăzute în alin. (1) şi alin. (3) constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(6) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Ultima modificare: Vineri, 15 Septembrie 2017
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Avand in vedere ca va aflati sub influenta bauturilor alcoolice, daca victima are zile de ingrijiri medicale trecute in CML, fapta dvs indeplineste conditiile de tipicitate ale infractiunii de vatamare corporala din culpa (art.196 alin.1 c.p.). Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

ART. 196
Vătămarea corporală din culpă
(1) Fapta prevăzută în art. 193 alin. (2) săvârşită din culpă de către o persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice ori a unei substanţe psihoactive*) sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Fapta prevăzută în art. 194 alin. (1) săvârşită din culpă se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
(3) Când fapta prevăzută în alin. (2) a fost săvârşită ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
(4) Dacă urmările prevăzute în alin. (1) - (3) s-au produs faţă de două sau mai multe persoane, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime.
(5) Dacă nerespectarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere sau desfăşurarea activităţii care a condus la comiterea faptelor prevăzute în alin. (1) şi alin. (3) constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(6) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.



Nu a fost internata pentru mai multe investigatii pentru ca a avut doar cateva contuzii.
Si nu a mai avut nevoie de ingrijire medicala in aceste zile.

Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Septembrie 2017
Marinus84, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca isi scoate CML, e suficenta si o zi de ingrijire medicala pentru a se retine fapta.

Alte discuții în legătură

Conducere fara permis rosica rosica La conducere fara permis sub influenta bauturilor alcoolice, cu vatamare corporala de 89 de zile ingrijiri, daca partea vatamata a depus plangere pentru ... (vezi toată discuția)
Dosar penal Ovidiu borz Ovidiu borz Am făcut acum 6 luni accident cu mașina și mi s-a deschis dosar penal pentru vătămare corporală din culpa,din câte știu după 3 luni se Închide ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan, accident cu victimă. care pot fi consecințele? Marinus84 Marinus84 Buna ziua In data de 13.09.2017 am avut un accident avand alcolemie 0,20mg in aer,celalalt participant la trafic a fost la spital din care a rezultat ca ar ... (vezi toată discuția)