Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sancționarea angajatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sancționarea angajatului

Buna ziua,
Se da ziua de 16 august, am fost anunțat că ca am comis o greșală si ca voi fi sancționat. Pe data de 17 am primit convocatorul si tot pe 17 august am dat nota explicativă. Ar trebui să primesc răspunsul în 30zile ?! Am citit în codul muncii ca ar fi trebuit să primesc răspuns în 30 zile de când s-a început cercetarea sau 5zile de când s-a luat decizia de penalizare. (Așa am înțeles din ce am citit). Daca îmi vine decizia e în regulă daca o semnez (vreau sa contest în judecată)?
Cele 30 zile sunt lucrătoare sau calendaristice?
Multumesc!
Codul Muncii
Art. 252
(1) Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.
.....

In acest sens, prin Decizia ICCJ nr. 16/2012 a ICCJ, publicata in Monitorul Oficial nr. 817 din 5 decembrie 2012, s-a decis : "In interpretarea si aplicarea art. 252 alin. (1) din Codul muncii, republicat, momentul de la care incepe sa curga termenul de 30 de zile calendaristice pentru aplicarea sanctiunii disciplinare este data inregistrarii raportului final al cercetarii disciplinare prealabile la registratura unitatii."

Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la Tribunalul in raza caruia are domiciliul in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.

Dvs doar semnati ca ati primit un exemplar de pe decizie ... semnatura dvs nu inseamna ca sunteti de acord cu decizia respectiva.
"momentul de la care incepe sa curga termenul de 30 de zile calendaristice pentru aplicarea sanctiunii disciplinare este data inregistrarii raportului final al cercetarii disciplinare prealabile la registratura unitatii."
Prin raport final se poate înțelege convocatorul prin care mi se aducea la cunoștință faptul că am abaterea sau raportul final se înregistrează după ce s-a analizat si punctul meu de vedere din nota explicativă?! Multumesc!
Se intelege raportul sau procesul verbal incheiat de comisia de disciplina dupa finalizarea cercetarii disciplinare.