Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Buna seara,

Am avut o datorie neachitata la banca, m-am chinuit o perioada cu ratele, in cele din urma am o poprire pe salariu, conform legii. Eu practic iau cu aproximativ 1200 ron mai putin in fiecare luna.

Intrebarea mea este..ce se intampla daca de exemplu maine mai imi iau un job part time. Voi avea poprire si pe acel salariu, pe acel venit?

Multumesc,
Dacă află executorul, legea îi permite să vă poprească 33% din venitul total net, indiferent câte job-uri și câte venituri aveți.
Dacă aveți noroc să nu afle, cel puțin o perioada, e altceva, dar după lege vi se poate reține după cum urmează:
33% pentru un singur dosar de poprire.
50% pentru două sau mai multe popriri.
Conf.art.729(b)NCPC"pana la o treime din venitul lunar net,ptr.orice alte datorii."Da,va poate pune poprire si pe acel venit,in limita a 1/3.din venitul lunar net cumulat(timp integral+part time).