avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare de drept
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare de drept

Cand intervine reabilitarea de drept in cazul pedepselor cu suspendare sub supraveghere cu termen de incercare 5 ani ?
Condamnat pe NCP?
Pe vechiul cod ...in 2013
Ultima modificare: Luni, 18 Septembrie 2017
Batagaalin, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ART. 86^6 c.p.-1968
Reabilitarea în cazul suspendării executării pedepsei sub supraveghere
Dacă cel condamnat nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării executării pedepsei în baza art. 86^4, el este reabilitat de drept.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare judecatoreasca self_conscious18 self_conscious18 Buna ziua, Am fost condamnat la 2 ani si 7 luni cu suspendare pentru trafic de droguri pe noul drept penal. Perioada de supraveghere primita este de 6 ani ... (vezi toată discuția)
Reabilitare rodica1959 rodica1959 Dupa o condamnare de 4 ani cu suspendare si 8 ani supraveghere cand se poate face reabiltarea ? Si ce pasi trebuiesc urmati pentru reablitare? (vezi toată discuția)
Reabilitare pedeapsa cu aplicarea art 81 c.pen. ( 1969) markoM markoM Buna ziua. As avea si eu urmatoarea intrebare:in data de 09.09.2013 am avut o sentinta definitiva de condamnare la 6 luni de inchisoare cu suspendare,pentru ... (vezi toată discuția)