Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Banii pt. concediul de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Banii pt. concediul de maternitate

Salut,
Am auzit un zvon potrivit caruia o femeie primeste banii de la stat doar daca are cel putin 1 an vechime la locul actual de munca.
Mentionez ca sotia mea si-a schimbat locul de munca pe 22.iul.09 si a ramas insarcinata o luna mai tarziu. Deci o sa nasca undeva pe la jumatatea lunii mai.=D>
Este adevarat ce am auzit?....ea a stat fara serviciu cam 2 sapt de cand a plecat si pana a gasit in alta parte.
Multumesc,
Buna! Din cate stiu trebuie sa lucrezi cel putin 1 an si daca iti schimbi locul de munca sa ai continuitate. Deci pauza de 2 saptamani este posibil sa o afecteze dar cei de la resurse umane din cadrul unitatii unde lucreaza ar putea sa o ajute.
In ce sens sa o ajute?....sa o "angajeze " si pe acele 2 sapt?
De cand lucreaza sotia dvs? Ma refer la locul de munca pe care l-a avut pana la data de 22.07.2009.
Din sept.2007.
Daca are intrerupere doar acele doua saptamani, va beneficia de indemnizatie crestere copil, pana ce acesta va implini 2 ani.