Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Minor prins cu droguri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Minor prins cu droguri

Buna ziua. Recent a găsit jandarmeria asupra mea o pastila ecstasy, iar unui prieten de al meu aprox. 0,2 grame de cannabis. Am fost la un sediu, a venit tatăl meu (eu sunt minor), am semnat mai multe procese verbale și urmează să primim un apel. Din cate am înțeles trebuie să mergem sa dam o declarație, iar mai apoi la procuror.

M-au întrebat de unde am pastila și am zis că am gasit-o într-un parc mai recunoscut pentru consumuk de substanțe mai puțin legale.

Mă poate ajuta cineva cu o idee despre ce urmează să se întâmple? Menționez că este prima oară când se întâmpla un incident.
Pastila este trimise la laborator pentru determinarea substantelor.
Se autosesizeaza organul de urmarire penala.
Daca raportul de constatare tehnico-ştiinţificăin este unul pozitiv, si respectiva pastila contine MDMA, incepe urmarirea in personam.
Procurorul dispune, în termen de 24 de ore de la începerea urmăririi penale, evaluarea dvs de către centrul de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog
Evaluarea priveste 5 arii : istoric personal, conditii bio-medicale, psihologice, socio-familiale si juridice. Rezultatul ar trebui sa evidentieze un risc minim, in acest caz.
in functie de concluziile raportului, in termen de 5 zile de la primirea acestuia, procurorul dispune, cu acordul consumatorului, includerea acestuia in programul integrat de asistenţă a persoanelor consumatoare de droguri.
Instanta de judecată poate dispune renuntarea la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicării pedepsei, nu este obligatorie condamnarea.
Procurorul ar putea totusi dispune si renuntarea la urmarirea penala. Cati ani aveti?
AvTudor_com, utilizator
17. Este prima abatere a legii vreodată.

-editare citat integral al mesajului anterior-
Admin, administrator
Toate aceste elemente -minor, fara antecedente, cantitate mica, or sa conteze foarte mult.
De acum trebuie sa evitati sa mai detineti substante interzise. Orice noua abatere o sa agraveze situatia
AvTudor_com, utilizator
Av. Mihai Cosmin Tudor a scris:

Toate aceste elemente -minor, fara antecedente, cantitate mica, or sa conteze foarte mult.
De acum trebuie sa evitati sa mai detineti substante interzise. Orice noua abatere o sa agraveze situatia

Singura mea îngrijorare e sa nu am probleme că am zis că am gasit-o in loc sa dezvălui persoana de la care o aveam. O să mi se facă cazier sau ceva? O să am vreo probleme pe la facultate sau viitoare locuri de muncă?
M-am grabit la primul raspuns si nu am luat in calcul ca erati minor.
In cazul acesta se pot aplica masuri educative neprivative de libertate,
In acelasi timp exista si posibilitatea sa dispuna renuntarea la urmarirea penala
Nu or sa apara in certificatul de cazier judiciar
AvTudor_com, utilizator