avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Colaborare cu o societate de informatica din Italia
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Colaborare cu o societate de informatica din Italia

Buna ziua,

Mi s-a oferit posibilitatea de a colabora cu o societate de informatica din Italia, in sensul ca are nevoie de consultatie, proiectarea de software si programe de calculator pentru clientii lor... etc.
Activitatea se desfasoara partial partial in Romania si partial in Italia (in birourile clientilor societatei italiene)
Societatea din Italia e platitoare de TVA.
As dori se deschid un SRL/microintreprindere pentru servicii informatice , neplatitoare de TVA. Care e mai avantajoasa?
Cred că venitul va fi de aproximativ 200.000 de lei pe an.

Am citit "Ghid complet pentru firmele care prestează servicii către clienţi din străinătate" si am inteles ca:
Trebuie sa ma inregistrez din punct de vedere TVA pentru tranzactiile intracomunitare prin declaraţia 091
Trebuie sa ma inregistrez in Registrul Operatorilor Intracomunitari (in vederea prestarii serviciilor informatice in strainatate)
Trebuie sa facturez servicii la societatea din Italia fara TVA.
Trebuie sa completez declaraţia 390 VIES in lunile în care sunt tranzacţii cu compania din Italia (toate lunile in casul meu).

As vrea sa știu daca:
exista o limita a venitului pentru a ramane SRL neplatitoare de TVA?
exista o limita a venitului pentru a ramane SRL /microintraprindere?
impozitul pe profit pentru SRL microintraprindere e de 3% ?

am citit ca cine desfasoara o activitate intr-o tara UE ,printr-un loc fix (birou, clădire) pe o perioada mai lunga de sase luni
trebuie sa declare sediul permanent in Italia si sa plateasc impozitul pe profit aferent acelui sediu.
SRL meu trebuie sa faca aceasta declaratie? Nu stiu cat din munca trebuie sa fac in italia si cat in Romania.Va trebuii sa ma deplasez acolo cand va fii necesar si imi vor cere acest lucru . Dar cand voi fii in Italia nu o sa am un birou al meu fix, ci voi fii intotdeauna " oaspete"in sediul societatii italiene sau al clientiilor acesteia, pentru perioada de timp cat va fii necesar interventul meu.

As vrea niste lamuriri din acest aspect inainte de a infiinta societatea .

Sper ca cineva sa imi raspunda cu niste sugestii , care e modul cel mai avantajos pentru aceasta situatie .

Va multumesc

Alte discuții în legătură

Tva - serviciu non ue - pfa Bașar Andrei Bașar Andrei Buna ziua Vin către voi pentru ajutor deoarece am o nelămurire: 1.Am un pfa norma pe venit prestare servicii it către clienti din uk, întrebarea ar fi ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit sau impozit pe veniturile microintreprinderilor consttantin consttantin Buna seara, As avea nevoie de ajutor la incadrarea corecta din punct de vedere fiscal a unei operatiuni. Mai exact, iata cum stau lucrurile: O societate ... (vezi toată discuția)
Inregistare in roi prestari servicii cu o firma din italia intermediere infiintare firme olden olden infiintare firma in [b]Romania cetateni straini italieni[/b] dar prin intermediar o firma straina italiana , firma romana neplatitoare de TVA in baza ... (vezi toată discuția)