Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declarații false la notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declarații false la notar

Dupa decesul bunicii ,raman un fiu si doua nepoate casatorite : nepoata cea mica are doi copii.
Nepoata cea mare nu are copii si sotul acesteia se declara la Primarie Nepot ,ii scoate actul de deces,continuand cu succesiunea ,declarand la notar ca este un singur mostenitor.Si se face succesiunea convingand-ul pe socru sa-i cedeze partea lui din drepturile mamei.Ma-i exista si un testament al bunicii in care ii lasa averea nepoatei mai mari.
intrebare : daca sotul nepoate-i cele mari s-a declarat NEPOT e posibil sa aiba parte in mostenire ?
Buna seara,
In mod sigur NU!
Gradele de rudenie se stabilesc conform ACTELOR nu al unor declaratii date de unu si de altu.