Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum sa declar venitul din freelancing?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum sa declar venitul din freelancing?

Vreau sa lucrez ca si freelancer (lucrez cu clienti din strainatate online fara contract de munca) si vreau sa declar venitul la ANAF pentru a fi in legalitate.

Mai multe persoane mi-au spus ca trebuie sa fiu PFA pentru asta. Dar din cate am inteles eu, ca si PFA as fi implicat in multa birocratie si viata mea ar fi complicata.

Vreau doar sa imi platesc taxele fara sa fiu hartuit de institutiile statului. Nu pot sa fac asta ca persoana fizica?
bogdansntk, utilizator
Cand obtineti in forma continua venituri din activitati economice este obligatoriu sa va inregistrati sub forma unei entitati economice (PFA, I.I. SRL). Trebuie vazut ce activitate desfasurati. Poate va inregistrati ca PFA cu norma de venit. Asta inseamna, ca orice venit inregistrati (pana la 100.000 de euro) platiti impozit si contributii fixe. Daca depasiti 220.000 lei veti devenii platitor de TVA. Un PFA / I.I.cu norma de venit inseamna o entitate cu cea mai scazuta birocratie din Romania.