avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxe venituri donatii?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxe venituri donatii?

Bună ziua!

Un prieten de-al meu din UK strange donatii pe un site de founding pentru a isi ajuta bunicii sa isi cumpere o casă.

Vrea sa imi trimita banii in Romania ulterior. Site-ul respectiv de donatii deja ia VAT pentru UK din donatii, trebuie sa mai platim vreunul din noi ceva la stat? Vorbim aici de cateva mii bune de lire.

Ma gandesc la ceva impozit sau nu stiu...

Alte discuții în legătură

Export produse uk AlexAFP AlexAFP Situatie: Firma A cumpara de la B produse electrocasnice. Pret ipotetic 10 lei + TVA. Firma A incheie contract cu Amazon.co.uk pentru a vinde acele ... (vezi toată discuția)
Import rivotril 2mg alexandru222 alexandru222 Buna ziua ! Am un prieten care in ultimul timp a gasit pe cineva care sa cumpere rivotril 2mg , el avand foarte bune relatii cu china , a gasit acolo un asa ... (vezi toată discuția)
Recuperare id in afara granitei Liviuuk Liviuuk Buna ziua numele meu este Liviu Rusen, ma confrunt cu o problema pe cat de simpla atat de complicata pentru functionarii publici. Locuiesc in UK mai bine de 1 ... (vezi toată discuția)