avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Introducere acțiune de divorț vs. plata cheltuieli ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Introducere acțiune de divorț vs. plata cheltuieli de judecată

Sotul insista ca eu sa incep procedura de divort. Care ar fi motivul?
Ce se intimpla cind se desface casatoria din vina unuia din ei, cine si ce se plateste? Dar in caz de desfacere pe cale amiabila?
La partaj care sunt cheltuielile de judecata ce trebuiesc platite, sunt in functie de valoarea tuturor bunurilor, inclusiv cele de uz casnic?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:09, 21 Septembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
DIVORT - taxa de timbru 100 lei sau 200 lei prin acord.
Partaj - 5% din valoarea bunurilor supuse partajului plus expert si altele.
La sfarsit cheltuielile se pot imparti pe jumatate sau le impartiti de la inceput.
taxa de timbru e de 3% pt partaj, bunurile de uza casnic, impartiti-le amiabil , bucata cu bucata printr-un inscris de mana, n-are sens sa platiti taxe si pt linguri.
Divortati prin acord, mergeti cu cererea impreuna si platiti 200 de lei taxa.
Daca va intelegeti pt partaj, il puteti face la notar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa divortez. ce trebuie sa fac? dorumid dorumid Am o casnicie de peste 20 ani, un copil major (student) si o sotie cu care nu ma mai inteleg si de care vreau sa divortez si sa fac si partaj. Pur si simplu nu ... (vezi toată discuția)
Partaj prin notar sau tribunal? cum e mai ieftin? elenusht elenusht Buna ziua, As vrea sa-mi acordati un sfat. Sotul meu a decis ca e mai bine sa ne despartim drumurile si trebuie sa ne divortam. Nu avem copii, insa avem ... (vezi toată discuția)
Divort + partaj cris-cris cris-cris Doresc sa divortez de sotul meu si acesta nu este de acord. Relatiile dintre noi sunt extrem de incordate, ceea ce se reflecta si asupra copilului. As dori sa ... (vezi toată discuția)