Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Introducere acțiune de divorț vs. plata cheltuieli ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Introducere acțiune de divorț vs. plata cheltuieli de judecată

Sotul insista ca eu sa incep procedura de divort. Care ar fi motivul?
Ce se intimpla cind se desface casatoria din vina unuia din ei, cine si ce se plateste? Dar in caz de desfacere pe cale amiabila?
La partaj care sunt cheltuielile de judecata ce trebuiesc platite, sunt in functie de valoarea tuturor bunurilor, inclusiv cele de uz casnic?
Buna seara,
DIVORT - taxa de timbru 100 lei sau 200 lei prin acord.
Partaj - 5% din valoarea bunurilor supuse partajului plus expert si altele.
La sfarsit cheltuielile se pot imparti pe jumatate sau le impartiti de la inceput.
taxa de timbru e de 3% pt partaj, bunurile de uza casnic, impartiti-le amiabil , bucata cu bucata printr-un inscris de mana, n-are sens sa platiti taxe si pt linguri.
Divortati prin acord, mergeti cu cererea impreuna si platiti 200 de lei taxa.
Daca va intelegeti pt partaj, il puteti face la notar.