Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandon familial
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandon familial

Buna ziua,sunt casatorita de 6 ani ,sotul ma inselat si a parasit domiciliul la inceputul lui mai lasandu-ma cu un copil de 4 luni fara nici un ajutor economic,e plecat in Italia de aproape 2 luni nu stiu nici adresa nici nr tel,as
vrea sa il denunt pt abandon familial,este posibil?si care ar fi consecintele pt el?multumesc
Buna ziua,

Abandonul de familie este o infractiune care poate fi savarsita de catre un parinte care nu plateste pensia de intretinere timp de 3 luni consecutiv. Pentru a exista aceasta infractiune, trebuie sa existe o hotarare de instanta relativ la obligatia parintelui de a plati pensia de intretinere.

Asadar, ar trebui in primul rand sa divortati si sa obtineti pentru copil o pensie de intretinere pe care sa o plateasca tatal. Numai dupa aceea puteti face plangere penala pentru abandon de familie.
ALEXANDRA VASILE, Avocat
În situaţia dvs., nu-i puteţi face nimic soţului.Aşa cum aţi fost sfătuită, introduceţi cerere de divorţ, apoi, o ordonaţă preşedinţială pentru domiciliul copilului la dvs. şi pensie alimentară din partea soţului, până la finalizarea divorţului.Pe baza sentinţei din Ordonanţă, puteţi să-l executaţi silit pentru plata pensiei alimentare.