Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcool la volan...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcool la volan...

Buna ! Mi-a fost retinut permisul de conducere pentru alcool (0,93 in aer... si da stiu in sange iese dublu) = dosar penal cu 8luni-1an cu suspenare . Dupa o perioada am fost prins din nou la volan , de data asta fara a consuma bauturi alcoolice ducand acasa un prieten care o adormit la bar . Mi se face un al 2-lea dosar penal , stiu ! Daca nu ma insel primesc undeva pe la 1an juma` cu suspendare (poate si mai mult , asa am inteles) . Acuma intrebarea mea este dupa cat timp pot da de permis ?
Aveti 2 infractiuni in concurs inteleg, daca se va dispune in final suspendarea executarii pedepsei rezultante si nu se dispune vreo pedeapsa complementara sa nu conduceti in termenul de supraveghere, dupa 1 an de zile de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.
Dar mai sunt si alte modalitati de individualizare ale pedepsei.

Buna seara!

Ati savarsit fapta in perioada de incercare? Daca este asa, atunci, din pacate, nu mai beneficiati de o noua suspendare. E cu executare. Daca nu a fost savarsita in termenul de incercare, atunci mai aveti sanse la o noua suspendare.

Cu stima.
Eu asa am inteles, ca faptele sunt concurente.
Primul dosar nu s-a finalizat .
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Aveti 2 infractiuni in concurs inteleg, daca se va dispune in final suspendarea executarii pedepsei rezultante si nu se dispune vreo pedeapsa complementara sa nu conduceti in termenul de supraveghere, dupa 1 an de zile de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.
Dar mai sunt si alte modalitati de individualizare ale pedepsei.

Pai ce vreti sa spuneti prin „Dar mai sunt si alte modalitati de individualizare ale pedepsei.