avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie crestere copil

Buna seara,

Sunt insarcinata in 7 saptamani, am CM de 4 ani iar incepand cu data de 1 septembrie mai am un contract de colaborare cu o alta firma.
Imi puteti spune si mie, va rog frumos, daca in calculul indemnizatiei se iau in calcul ambele venituri, tinand cont de faptul ca acest contract nu este de 12 luni?

Multumesc frumos
Da, se iau in calcul ambele venituri (impozabile) pe perioada de suprapunere.
Se iau in calcul ambele venituri, dar numai daca ambele vor cumula,fiecare, cate 12 luni de cotizare la impozitul pe venit,pana in momentul nasterii.
marius33 a scris:
Se iau in calcul ambele venituri, dar numai daca ambele vor cumula,fiecare, cate 12 luni de cotizare la impozitul pe venit,pana in momentul nasterii.

De unde ati scos asta? Care este baza legala?
Nu e nevoie ca toate sursele de venit impozabil sa aiba fiecare cate 12 luni inainte de nastere.
luiza voicu a scris:

Buna seara,

Sunt insarcinata in 7 saptamani, am CM de 4 ani iar incepand cu data de 1 septembrie mai am un contract de colaborare cu o alta firma.
Imi puteti spune si mie, va rog frumos, daca in calculul indemnizatiei se iau in calcul ambele venituri, tinand cont de faptul ca acest contract nu este de 12 luni?

Multumesc frumos



La stabilirea bazei de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile profesionale supuse impozitului pe venit realizate de persoana indreptatita.
In speta, vi se va lua in calcul ambele venituri realizate.
Persoanele care, în ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului în varsta de pana la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara în cuantum de 600 lei sau, optional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni dar nu mai mult de 4.000 lei.

Daca in ultimele 12 luni persoanele solicitante au realizat mai multe categorii de venituri impozabile,acestea se cumuleaza.

Alte discuții în legătură

Calcul al indemnizatiei de crestere a copilului cristiana27 cristiana27 AS DORI SA STIU DACA ,VENITURILE PROVENITE DIN CONTRACTELE DE CONVENTII CIVILE (ADMINISTRATOR LA ASOCIATIE DE PROPRIETARI), SE CUMULEAZA CU VENITUL DIN SALARII ... (vezi toată discuția)
Conditii acordare indemnizatie crestere copil DrSam DrSam Buna ziua am si eu o intrebare referitor la acordarea indemnizatiei de crestere a copilului= situatia mea este urmatoarea=in perioada2004-2005 am fost angajata ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere copil stefanopol gabriela stefanopol gabriela as dori sa stiu daca deducerea personala intra in baza de calcul a indemnizatiei de crestere copil (vezi toată discuția)