Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Efectele divortului asupra unui ONG infiintat de soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Efectele divortului asupra unui ONG infiintat de soti

Sotii ca membri fondatori au infiintat un ONG cu sediul la proprietatea comuna (contract de inchiriere). Care va fi situatia asociatiei in caz de divort. Masa patrimoniala intra la partaj? Unul din soti ameninta pe celalalt ca nu il va lasa sa faca nimic, pt ca are nevoie de semnatura lui. Poate fi bligat celalalt sot dupa divort sa desfiinteze sau sa transfere patrimoniul asociatiei catre alt ONG.
Întrebarea este cum pot pastra ONG sa functioneze in situatia data; sau ce solutii imi sugerati.
Multumesc

~ Conținut șters la cerere ~