Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... dreptul de uzufruct viager intr-un contract de vanzare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

dreptul de uzufruct viager intr-un contract de vanzare cumparare

O batrana a vandut un apartament cu suma de 3000 marci, in contractul de vanzare cumparare este stipulat dreptul de uzufruct viager al batranei, batrana a fost scoasa fara din apartament de nudul proprietar si acum este la un azil, mentionez ca la cartea funciara in intabulare batrana figureaza cu uzufruct viager si doamna care a cumparat apartamentul ca nudul proprietar, doamnei care a cump apartamentul I s-a expirat buletinul si solicita batranei sa ii de-a ei dreptul de uzufruct, batrana nu vrea sa ii cedeze dreptul de uzufruct doar contra unei sume de bani, se poate ceda asa in fata notarului contra unei sume de bani, as dori prevederea legala, va multumesc?
Rapeanu Mihaela Gianina, Consilier juridic
Notarul nu va face actul decat daca are de la IML act m3dico-legal ca are discernământ daca este în vârstă.
Mergeți la notar ca sa discutați cu el.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat