Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Instiintare angajator a doua sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Instiintare angajator a doua sarcina

Sunt in concediu de maternitate cu primul copiil pana in martie 2018 si sunt insarcinata in 18 sapt, al doilea bebe nascandu_se in februarie 2018. Este ok sa duc o adeverinta medicala si sa instiintez angajatorul privind noua sarcina, avand in vedere ca o sa continui concediul cu cel de_al doilea copiil si nu o sa ma intorc la lucru?
odecianu, utilizator
Potrivit Normelor de aplicare OUG 96/2003, salariata înştiinţează angajatorul, depunând, în copie, Anexa pentru supravegherea medicală a gravidei şi lăuzei, completată corespunzător de medic, la compartimentul resurse umane din cadrul unităţii, însoţită de o cerere scrisă care să conţină informaţii referitoare la starea proprie de maternitate, şi, după caz, solicitarea de a i se aplică măsurile de protecţie prevăzute de aceasta.

Documentul medical eliberat de medicul de familie sau, după caz, de medicul specialist care atestă faptul că sunteti insarcinata este fie adeverinţa medicală-tip aprobată de Ministerul Sănătăţii, fie Carnetul gravidei şi Anexa pentru supravegherea medicală a gravidei şi lăuzei în conformitate cu Ordinul ministrului sănătăţii nr. 12/2004.

În cazul salariatei gravide, documentul medical trebuie să conţină data prezumtivă a naşterii, precum şi recomandări privind capacitatea de muncă a acesteia pe timp de zi sau, dacă este cazul, pe timp de noapte, precum şi în condiţii de muncă definite în prezentele norme metodologice ca insalubre sau greu de suportat.