Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datoriile părinților, efectele asupra copilului: ar ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datoriile părinților, efectele asupra copilului: ar putea fi obligat vreodată să le plătească?

datele problemei:
parintii au datori f mari la banci, imposibil de platit vreodata
parintii nu au nici un bun mobil sau imobil
intrebare:
copilul lor va fi nevoit sa plateasca datoriile catre banci?

va multumesc.
Numai in masura in care va accepta mostenirea parintilor - in acest caz vor prelua atat activul (bunurile) cat si pasivul (datoriile) mostenirii.
parintii nu au ce lasa mostenire (case, terenuri etc)
In cazul acesta, daca mostenitorii nu vor accepta mostenirea nu vor putea prelua nici pasivul acesteia.
Va multumesc mult! O zi buna!
Numai daca accepta succesiunea sunt tinuti sa suporte datoriile parintilor.

Patrimoniul persoanei decedate cuprinde atat activul patrimonial ( totalitatea bunurilor ), cat si pasivul (totalitatea datoriilor ).

Succesorul preia creditul,insa il achita in anumite conditii.

Astfel, mostenitorii legale si testamentari raspund pentru datoriile si sarcinile mostenirii, in limita cotei -parti detinute din dreptul de proprietate.

Daca persoana mosteneste doar creantele, aceasta nu este tinuta sa plateasca imprumutul.

Nimeni nu poate fi obligat sa accepte o mostenire .

In ipoteza in care este perfectat un contract de asigurare,atunci institutia creditoare va incasa indemnizatia de asigurare.

Numai daca indemnizatia de asigurare nu acopera datoria, atunci poate fi platita diferenta de catre succesori, in limita cotei -parti detinute din dreptul de proprietate.

Declaratia de renuntare la succesiune poate fi facuta la notar.

( succesorul este strain de succesiune, se aprecieaza ca nu a avut niciodata calitatea de mostenitor).

Succes.