Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire datorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire datorii

Tata a decedat recent si am aflat ca avea 2 credite la banca. Ce se intampla cu acestea? Datoriile vor fi mostenite de mine ?
Buna ziua,
Cine mosteneste activele mostenaste si pasivele.
Daca acel credit vi se pare mai mare decat valoarea bunurilor atunci solicitati ca mostenirea sa se supuna prevederilor art. 1114 C.Civ.
Daca acceptati mostenirea, da.
Daca acceptati succesiunea, raspundeti pentru datoriile defunctului cu bunurile din masa succesorala, in limita cotei-parti detinute din dreptul de proprietate.

In cele mai multe cazuri, la semnarea unui contract de credit, se incheie si un contract de asigurare de viata, care sa acopere riscul de deces al imprumutatului.

Valoarea despagubirii se stabileste de parti, insa de regula este strans corelata cu tipul de credit si riscul acoperit, aceasta acoperind de regula datoria de credit catre banca pe perioada producerii evenimentului asigurat.

Beneficiarul indemnizatiei de asigurare este banca.

Astfel, in cazul decesului, banca va incasa indemnizatia de asigurare, sens in care apreciez ca in masura in care valoarea indemnizatiei acopera integral valoarea creditului, datoria se stinge.