Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Situatie dificila
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Situatie dificila

Buna ziua! De curand soacra mea si a pierdut geanta in care avea:cartea de identitate,certificatul de nastere si cel de casatorie. Prima problema ar fi ca aceasta nu are un domiciliu iar noi nu o putem lua in spatiu pt ca stam cu chirie...am inteles ca se poate face un buletin cu lipsa spatiu este adevarat? Si cum va putea face dovada ca este persoana care pretinde ? Imi puteti spune care sunt pasi pe care trebuie sa ii urmam?Doamna are aproape 80 si nu are nicio diploma dearece are 4 clase. Si din pacate nu avem nicio copie dupa niciun act. Nu pot sa merg cu ea la politie si sa declar ca este persoana care se pretinde? Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Sa solicite o carte provizorie de la ultimul loc de domiciliu din cartea de identitate pierduta. Dupa care va solicita certificatele si mai apoi va cauta pe cineva care sa o ia legal in spatiu. Desigur exista si CIP fara adresa, dar daca are pensie se complica treaba. Chiar si medical cu carnetul de sanatate. Personal sunt de parere sa solicite un CIP de la ultimul loc de domiciliu pe motivul lipsa certif. nastere, casatorie, dov. adr. de domiciliu. Asta e problema cu cei care locuiesc in chirie, si anume ca actele de inchiriere nu sunt declarate la ANAF. Asa totul ar decurge mai usor.