avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Soacra si a pierdut geata in care avea ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Soacra si a pierdut geata in care avea :buletin,certificat de nastere si cel de casatorie!

Buna ziua! De curand soacra mea si a pierdut geanta in care avea:cartea de identitate,certificatul de nastere si cel de casatorie. Prima problema ar fi ca aceasta nu are un domiciliu iar noi nu o putem lua in spatiu pt ca stam cu chirie...am inteles ca se poate face un buletin cu lipsa spatiu este adevarat? Si cum va putea face dovada ca este persoana care pretinde ? Imi puteti spune care sunt pasi pe care trebuie sa ii urmam? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: AnaGabi , utilizator 13:45, 24 Septembrie 2017
Buna ziua,
1. Cu orice act mai are, act oficial care sa aiba fotografie (chiar si o diploma) si cu o copie de pe actul de nastere pierdut sau copie xerox de pe orice acte de stare civila, merge la primaria pe raza careia s-a nascut si i se elibereaza alt act de nastere.
2. Cu actul de nastere si cu actele de mai sus merge la primaria pe raza careia s-a casatorit si i se elibereaza actul de casatorie.
3. Cu aceste acte si cu dumneavoastra mergeti la politia pe raza careia domiciliati si va primi C.I. temporar cu domiciliul la dumneavoastra.
Gabriel Klein Kiritescu a scris:
Buna ziua! Doamna are aproape 80 si nu are nicio diploma dearece are 4 clase. Si din pacate nu avem nicio copie dupa niciun act. Nu pot sa merg cu ea la politie si sa declar ca este persoana care se pretinde?
Buna ziua,
1. Cu orice act mai are, act oficial care sa aiba fotografie (chiar si o diploma) si cu o copie de pe actul de nastere pierdut sau copie xerox de pe orice acte de stare civila, merge la primaria pe raza careia s-a nascut si i se elibereaza alt act de nastere.
2. Cu actul de nastere si cu actele de mai sus merge la primaria pe raza careia s-a casatorit si i se elibereaza actul de casatorie.
3. Cu aceste acte si cu dumneavoastra mergeti la politia pe raza careia domiciliati si va primi C.I. temporar cu domiciliul la dumneavoastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Situatie dificila AnaGabi AnaGabi Buna ziua! De curand soacra mea si a pierdut geanta in care avea:cartea de identitate,certificatul de nastere si cel de casatorie. Prima problema ar fi ca ... (vezi toată discuția)
Inregistrare nou nascut/domiciliul parintilor difera andreea0011 andreea0011 sunt casatorita si urmeaza sa nasc in cel mult o luna. am acelasi nume cu al sotului,doar adresa de domiciliu difera de a acestuia. socrul meu este ... (vezi toată discuția)
Actul de identitate pierdut IonMarian1990 IonMarian1990 Buna ziua, In data de 14.09.2011 mi-am pierdut buletinul in orasul Costesti-ARGES...mentionez domiciuliul il am in comuna Barla-ARGES...A doua zi am fost in ... (vezi toată discuția)