Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cumul pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cumul pensie anticipata

Buna ziua,

As dori sa stiu daca poate fi cumulata pensia anticipata cu venituri obtinute in calitate de administrator la o societate comerciala?

Va multumesc anticipat.
1. Potrivit dispozitiilor art.92 alin.(1) lit.b) din Legea nr.19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care beneficiarul unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate partiale se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art.5 alin.(1) pct.I si II din lege, respectiv, desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca, este functionar public sau isi desfasoara activitatea in functii elective, este numita in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, sau este membru cooperator intr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti.
2. In concluzie, puteti cumula nelimitat pensia anticipata partiala cu orice alte venituri realizate, in afara celor obtinute in una din situatiile anterior mentionate.

~ Conținut șters la cerere ~