Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pentru alcool la volan, redobândire permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pentru alcool la volan, redobândire permis

Ce pedeapsa primesc , daca am fost prins in trafic sub influenta bauturilor alcoolice, am fost depistat cu 0,46 mg/ aer respirat! Si la sange 0,95 respectiv 0,75! In ce conditii imi pot redobandii dreptul de a conduce???
Pe durata cercetarilor aveti dreptul de conducere suspendat.
Valoarea alcoolemiei din sange nu este foarte mare, existand posibilitatea ca procurorul sa dispuna o solutie de renuntare la urmarire penala daca constată că nu există un interes public în urmărirea faptei raportat la circumstantele reale si personale.
In functie de timpul scurs de la depistare pana la prelevare, este posibil sa se solicite calculul retroactiv.
Daca veti fi trimis in judecata, in cazul unei solutii de renuntare la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei, vi se restituie permisul.
Amenda penala sau inchisoarea cu suspendarea executarii sub supraveghere, au drept consecinta anularea permisului.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat