avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Retinere permis de conducere fara drept de circulatie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Retinere permis de conducere fara drept de circulatie pentru alcool

este posibil ca pt o alcoolemie de 0,75 in aer expirat,sa fiu sanctionat doar cu o amenda in faza de urmarire penala,fara a se mai ajunge in instant?si daca da,intre ce limite poate fi amend?in faza de urmarire penala avocatul ales poate negocia cu procurorul,inclusiv in ceea ce primeste cuantumul amenzii?iar daca se ajunge in instanta,pt acest gen de infractiune se poate aplica renuntarea la aplicrea pedepsei?mentionez ca am achitat in scurt timp amenda pt aparatul radar, fiind depistat in trafic cu o viteza de 69km/h si taxa pt recoltarea probelor de sange la IML.daca nici una dintre aceste variante nu este posibila ,care credeti ca ar fi varianta cea mai favorabila mie?va multumesc pt sprijin
Da, in faza de urmarire penala se poate negocia o solutie de renuntare la aplicarea pedepsei sau amanarea executarii acesteia, astfel ca negocierea nu este limitata la solutia condamnarii la pedeapsa inchisorii. Din pacate posibilitatea reducerii limitelor de pedeapsa cu 1/3 si ale amenzii cu 1/4 in cazul acordului de recunoastere a vinovatiei au fost abrogate prin art 102 pct 288 din Legea 255/2013, desi in proiectul initial al NCPP acestea au existat. De asemenea puteti negocia aplicarea pedepsei amenzii in limitele 180-360 de zile si cuantumul 10-500lei, indreptate inspre minimul special -art 61 NCP. Adica o amenda de 1800 de lei. La incheierea acordului de recunoastere a vinovatiei asistenta juridica este obligatorie. Fie va alegeti avocat fie vi se dispune unul din oficiu, la momentul la care va adresati organului de cercetare penala ca doriti sa incheiati un acord de recunoastere a vinovatiei. art 480 (2) teza a doua NCPP.
daca in faza de urmarire penalavoi fi sanctionat cu amenda,dupa cat timp voi putea redobandi permisul de conducere?pt alcoolemia de 0,75 in aer expirat pot negocia o amenda indreptata spre minimul ei special(1800 lei)?rezultatul analizelor din sange il pot ridica personal,si daca da,dupa ce perioada dupa ce am platit analizele?va multumesc
La asa alcoolemie daca discutati mai clat cu un avocat care stie bine si are deaface cu acest gen de cauze va poate spune ,, clasare ,, fara amedna dupa noul cod.....
bafta la un avocat bun
La 0,75 mg/l alcool pur în aerul expirat in sange o sa fie posibil dublu. Pentru o solutie de clasare ar trebui sa existe un caz care sa împiedice punerea în mişcare şi exercitarea acţiunii penale, ceea ce nu vad posibil in momentul asta la dvs din descriere facuta. Procurorul poate dispune in anumite conditii renuntarea la urmarire penala dar este putin probabil. Procurorul nu dispune amenda, doar instanta de judecata va poate condamna la amenda penala, iar in urma hotararii ramase definitive, permisul se anuleaza. In concluzie, sansa dvs sa mai ramaneti cu permisul ar fi renuntarea la urmarire penala dispusa de procuror in faza de urmarire penala sau in instanta, achitarea, renuntarea la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei.
Nu consider ca se poate dispune renuntare la urmarire penala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apel in vederea obținerii renunțării aplicării pedepsei. ... Casg Casg Apel on vederea obținerii renunțării aplicării pedepsei. Buna seara, am o întrebare, am primit o amânare a aplicării pedepsei, deci permisul putea fi ... (vezi toată discuția)
Acord de vinovatie permis conducere Cristiancsl Cristiancsl Buna ziua ! In data de 25.05.2014 , ( de ziua mea ) , am fost oprit de catre un agent de circulatie pe cheiul Dambovitei , moment in care mi sa pus aparatul ... (vezi toată discuția)
Dosar penal pentru alcool la volan, redobândire permis Sebastian 1983 Sebastian 1983 Ce pedeapsa primesc , daca am fost prins in trafic sub influenta bauturilor alcoolice, am fost depistat cu 0,46 mg/ aer respirat! Si la sange 0,95 respectiv ... (vezi toată discuția)