Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acord de vinovatie permis conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acord de vinovatie permis conducere

Buna ziua !
In data de 25.05.2014 , ( de ziua mea ) , am fost oprit de catre un agent de circulatie pe cheiul Dambovitei , moment in care mi sa pus aparatul etilotest , drept urmare a iesit 0,80 in aerul expirat ! Am fost dus la IML , dupa aproximativ o ora iar din analizele de acolo am iesit cu o alcoolemie in prima faza de 1.20 si a doua faza 1.00 in sange !
Am fost la Udriste dupa 2 luni am dat o declaratie , iar astazi am fost tot la Udriste pentru audiere cu procurorul ! Mi am sustinut declaratia precum ca am baut 4 pahare de whisky si nu am mancat , ca recunosc fapta si ca regret , si i am propus Acordul de Vinovatie ! El mi a spus ca a refuzat 4 declaratii de acest gen , dar se va gandii in viitor daca va fi de acord timp in care avocatul va trebui sa o faca scris si sa o ataseze la dosar sau ceva de genul . Acum sunt optimist si sper ca va fi de acord ....
Tin sa precizez ca nu am mai comis niciodata o infractiune si nu am cazierul patat
Intrebarile mele la dumneavoastra sunt :
1. Daca va fi de acord , dupa cat timp imi pot redobandi permisul de conducere ?
2. Daca nu va fi de acord , ce se intampla sau cat voi sta fara permis ?
3. Ce demersuri trebuie sa fac sa urgentez dosarul ?
Acordul de recunoaștere a vinovăției poate fi inițiat atât de către procuror, cât și de către inculpat, iar efectele acordului de recunoaștere a vinovăției sunt supuse avizului procurorului ierarhic superior.
După încheierea acordului de recunoaștere a vinovăției, procurorul sesizează instanța căreia i-ar reveni competența să judece cauza în fond și trimite acesteia acordul de recunoaștere a vinovăției, însoțit de dosarul de urmărire penală.
In concluzie, instanta este cea care hotaraste ce se intampla cu acordul si ce efecte va avea, deoarece analizând acordul, instanta poate fie sa admita acordul și dispune una dintre soluțiile prevăzute de art. 396 alin. (2)—(4), fie respinge acordul și trimite dosarul procurorului în vederea continuării urmăririi penale.
Indiferent de situatie, permisul va fi anulat, iar recapatarea unuia nou va fi conform art. 116 din OUG 195 din 12/12/2002 republicata, respectiv: a) au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca;
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
In privinta urgentarii, nici o sansa.
Indiferent de situatie, permisul va fi anulat, iar recapatarea unuia nou va fi conform art. 116 din OUG 195 din 12/12/2002 republicata, respectiv: a) au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca;
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
In privinta urgentarii, nici o sansa.

In cazul in care se dispune renuntarea la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei permisul nu se anuleaza.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Ce șanse am sa optim un acord de recunoaștere a vinovației cu amânarea aplicării pedepsei daca am condus cu permisul suspendat?
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale. Fara sa cunoastem aceste aspecte, nu se pot estima sansele.