Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce fel de adeverinta ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce fel de adeverinta ?

Va rog frumos daca se poate sa-mi spuneti pentru pensie ce trebuie sa contina adeverinta din campul muncii ;
-adeverinta cu salariu de incadrare ?sau -adeverinta cu salariu brut castigat in fiecare luna ?
va multumesc

Adeverinta de vechime va cuprinde salariul de baza si sporurile care sunt prevazute in c.i.m.
Trebuie sa depuneti un dosar la Casa judeteana de pensii, care contine documentele prevazute la art. 76 din Legea nr.263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare,
-Art. 76 (1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupa caz:
a) pentru pensia pentru limita de varsta, anticipata si anticipata partiala:
-cerere pentru inscrierea la pensie (anexa nr. 6);
-carnetul de munca (original si copie);
-carnetul de munca pentru membrii CAP (original si copie);
-carnetul de asigurari sociale pentru agricultori (original si copie);
-alte acte prevazute de lege privind vechimea in munca sau vechimea in serviciu realizata;
-actele de stare civila ale solicitantului: BI/CI, certificat de nastere si de casatorie (original si copie);
-livretul militar (original si copie);
-diploma de absolvire a invatamantului universitar (original si copie) si adeverinta din care sa rezulte durata normala, perioada studiilor si faptul ca acestea au fost urmate la zi;
-dovada echivalarii de catre statul roman a cursurilor desfasurate in cadrul unor institutii de invatamant universitar din strainatate;
-adeverinta privind sporurile cu caracter permanent reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca (original);
-adeverinta privind conditiile de munca deosebite, speciale si/sau alte conditii (original);
-procura speciala, pentru mandatar (original si copie);
-acte pentru dovedirea calitatii de beneficiar al Decretului-lege nr. 118/1990, republicat, si/sau al Legii recunostintei fata de eroii-martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei romane din Decembrie 1989, precum si fata de persoanele care si-au jertfit viata sau au avut de suferit in urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, cu modificarile si completarile ulterioare;
-dovada incetarii calitatii de asigurat in cazul inscrierii la pensie anticipata sau pensie anticipata partiala, pentru persoanele care, la data solicitarii, nu mai au calitatea de asigurat (original);
-adeverinta care sa ateste perioadele de activitate realizate dupa data de 1 ianuarie 2011 (original);
-alte acte intocmite potrivit prevederilor legale prin care se dovedesc elemente necesare stabilirii drepturilor de pensie;
Adeverinta la care faceti referire, pentru grupa de munca, banuiesc, trebuie sa fie emisa de angajator cu respectarea anexei 14 din HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare - Norme de aplicare a Legii pensiilor nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare.
Anexa 14 se refera la activitatea in grupele de munca si nicidecum la venituri si sporuri asa cum se mentioneaza in mesajul initial.

p.s.
Cred ca este necolegial sa va modificati mesajul dupa postarea raspunsului meu.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc dar tot nu sunt lamurita va rog frumos as mai avea o intrebare ;in cazul in care luna de luna ,am lucrat ore suplimentare contributia la stat a fost calculata si platita dupa cistigul aferent din luna respectiva,atunci nu ar fi normal ca aceea adeverinta sa contina castigul din fiecare luna ?
Vi se poate elibera o adeverinta cu câștigul salarial brut care a constituit baza de calcul a contribuției de asigurări sociale.