avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperatori creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperatori creante

Va salut,am o problema veche cu Orange,in Octombrie 2014 am semnat un contract de telefonie mobila cu Orange,respectiv internet mobile,am primit un dispozitiv mobil si o cartela sim cu 6 Gb de date mobile,am achitat dispozitivul si abonamentul pentru prima luna.Am utilizat dispozitivul cateva zile apoi l-am pierdut sau mi-a fost furat(lucram pe un santier intr-un birou-container),am sunat la Orange si am blocat sim-ul cu o parola.Dupa cateva zile m-am prezentat la orange shop-ul de unde achizitionasem dispozitivul,mi-au oferit un alt sim,gratis,dar pentru un nou dispozitiv trebuia sa platesc,am refuzat si am solicitat rezilierea contractului,online,din acel shop,am primit un nr.de inregistrare si mi s-a spus sa astept.Intre timp am primit o factura,pentru luna urmatoare pe care am achitat-o apoi,tacere totala,nu am mai primit nici-un raspuns la solicitarea de reziliere a contracului,mentionez ca am semnat contractul in 03.10.2014 iar solicitarea de reziliere am depus-o in 28.10 2014.Dupa 3 ani,adica in data de 26.09.2017 am gasit in cutia postala o somatie de plata de la un recuperator de creante(Getback Recovery SRL) reprezentata printr-o casa de avocati,care sustin ca am incalcat obligatiile contractuale(mentioneaza doar nr.contractului dar nu si partile contractuale).Sustin ca s-au facut numeroase demersuri privind solutionarea pe cale amiabila,ceea ce nu este adevarat,si pretind plata sumei restante de 1134,57 lei,in caz contrar ma vor actiona in instanta,conditie in care debitul datorat va creste.Vor sa achit suma datorata pana in data de 22.09.2017(am primit somatia prin posta in data de 26.09.2017)
Ma poate ajuta cineva,in cunotinta de cauza,cu un sfat sau o recomandare?
As putea achit suma respectiva fara alte complicatii dar nu pot sa stiu daca nu vor reveni cu o noua solicitare.

Alte discuții în legătură

Datorie telefonie mobila preluata de societate recuperari creante cimpan irina cimpan irina Buna ziua, Am avut un contract la Orange Romania, iar din probleme financiare din luna aprilie nu am mai reusit sa-mi achit facturile. Am primit de la ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract telefonie tuso tuso In X.2010 am incheiat un contract pe 24 luni cu .........., pentru 5 nr.(SIM)mobile si 1 nr.(SIM)fix, cu oferta de reducere 50% a abonamentului pe toata ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract orange adga adga Buna ziua, In Noiembrie 2017 am facut un contract cu Orange pe un abonament ME43 langa care am cumparat si un telefon Iphone 8, abonamentul fiind pe 24 ... (vezi toată discuția)