Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Certificat fiscal
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Certificat fiscal

Buna ziua.

Am o problema. Am anumite datorii la buget local din 2014, iar acum am nevoie de un certificat fiscal urgent.

Primaria refuza sa imi elibereze certificatul fiscal pana la data la care nu achit datoriile restante.
Este achitarea datoriilor o conditie pentru eliberarea certificatului fiscal?
Codul de procedura fiscala prevede ca certificatul fiscal atesta achitarea tuturor obligatiilor fiscale, inclusiv amenzile.
CCR a aratat ca, potrivit dispozitiei de lege art. 113 alin. (4) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu următorul conţinut:

“Pentru înstrăinarea dreptului de proprietate asupra clădirilor, terenurilor şi a mijloacelor de transport, contribuabilii trebuie să prezinte certificate de atestare fiscală prin care să se ateste achitarea tuturor obligaţiilor fiscale de plată datorate autorităţii administraţiei publice locale în a cărei rază se află înregistrat fiscal bunul ce se înstrăinează, potrivit alin. (2), inclusiv sumele reprezentând amenzi existente în evidenţa organului fiscal. Pentru bunul care se înstrăinează, impozitul datorat este cel recalculat pentru a reflecta perioada din an în care impozitul se aplică persoanei care înstrăinează, potrivit Codului fiscal.”

pentru instrainarea dreptului de proprietate asupra cladirilor, terenurilor si a mijloacelor de transport, este obligatorie atestarea achitarii tuturor obligatiilor fiscale de plata datorate autoritatii administratiei publice locale în a carei raza se afla inregistrat fiscal bunul ce se instraineaza, inclusiv sumele reprezentand debite sau amenzi existente in evidenta organului fiscal, sub sanctiunea nulitatii absolute a actului translativ de proprietate.
Nu am nevoie pentru instrainarea imobilului si nici nu ma deranjeaza daca pe certificatul fiscal va scrie ca am anumite datorii.

Este un certificat fiscal pe care trebuie sa il depun la un dosar aflat deja pe rolul instantei.