Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vânzare cumpărare pe o cotă din moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vânzare cumpărare pe o cotă din moștenire

Acum 5 luni a murit soacra mea și acum socrul vrea sa treacă casa pe numele la soția mea dar fratele ei își vrea partea lui .Se poate face act de vânzare cumpărare doar pe partea la socru?
soacra a avut 50% socrul 50%.
ea murind, se impart cei 50% ai soacrei .
socrul are dreptul de 1/4 din mostenire copii 3/8 fiecare.
Socrul vrea sa ii transmita partea lui din mostenire? trebuie sa accepte succesiunea si apoi sa ii transmita acel drept.
AvTudor_com, utilizator
Buna seara,
Dupa dezbaterea succesiunii socrul va putea sa instraineze tot ce-i al lui oricui deci si sotiei dumneavoastra.