avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vânzare cumpărare pe o cotă din moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vânzare cumpărare pe o cotă din moștenire

Acum 5 luni a murit soacra mea și acum socrul vrea sa treacă casa pe numele la soția mea dar fratele ei își vrea partea lui .Se poate face act de vânzare cumpărare doar pe partea la socru?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 00:58, 29 Septembrie 2017
soacra a avut 50% socrul 50%.
ea murind, se impart cei 50% ai soacrei .
socrul are dreptul de 1/4 din mostenire copii 3/8 fiecare.
Socrul vrea sa ii transmita partea lui din mostenire? trebuie sa accepte succesiunea si apoi sa ii transmita acel drept.
Ultima modificare: Joi, 28 Septembrie 2017
AvTudor_com, utilizator
Buna seara,
Dupa dezbaterea succesiunii socrul va putea sa instraineze tot ce-i al lui oricui deci si sotiei dumneavoastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa moartea sotului - sotia ce drepturi are? ioanadaniel ioanadaniel buna ziua. poate ma puteti lamuri si pe mine intr-o problema. Unei prietene ia murit sotul. Ce drepturi are ea in urmatoarele conditii: Sotul ei avea o fata ... (vezi toată discuția)
Succesiune apartament cristinaiasi cristinaiasi Buna seara. Am ceva nelamuriri referitoare la succesiunea unui apartament cu 3 camere din Iasi, al socrilor mei. Situatia este astfel : apartamentul cu 3 ... (vezi toată discuția)
Succesiune feliciaion feliciaion buna ziua. va fac un rezumat la ceea ce vreau sa stiu. apartamentul in care lucuim este pe numele socruluicare din nefericire acum pe 6 februarie a decedat . ... (vezi toată discuția)