avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mai am dreptul de a conduce?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mai am dreptul de a conduce?

Am urmatoarea pronuntare:

In baza art. 192 alin. 1 si 2 din CP cu aplicarea dispozitiilor art. 374 alin 4, art. 396 alin. 10 din Cpp, condamna pe x la pedeapsa de 1 an si 4 luni inchisoare pt. savarsirea infractiunii de ucidere din culpa.
In baza art. 91 din CP dispune suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere si stabileste un termen de supraveghere de 2 ani, conform dispozitiilor art. 92 din CP, care se calculeaza de la data cand hotararea prin care s-a pronuntat suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere ramane definitiva.

Este vorba de ucidere din culpa, in urma unui accident rutier.
Intrebarea mea este, mai am dreptul de a conduce, adica imi recuperez permisul de conducere sau nu?
Cel mai recent răspuns: Shopart , utilizator 11:59, 29 Septembrie 2017
Nu o sa il recuperati pentru ca urmeaza sa fie anulat.
Puteti da examen pentru redobandirea permisului, dupa un an de la ramanerea definitiva a hotararii
Ultima modificare: Vineri, 29 Septembrie 2017
AvTudor_com, utilizator
Se va anula in baza hotararii de condamnare ramasa definitiva.
Va puteti prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, in termen de un an de zile de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.
Va multumesc tuturor pentru raspuns!
Toate cele bune!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara,mă poate ajuta cineva cu ce înseamnă aceasta rezoluție,și ... luca2006jhb luca2006jhb Bună seara,mă poate ajuta cineva cu ce înseamnă aceasta rezoluție,și daca imi redobândesc permisul acum? \"Ora estimata: 9:00 Complet: C8P - BN Tip ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis chim chim Buna ziua! poate cineva sa ma lamureasca pt redobandirea permisului de conducere cat B;C;E in urma unui acident mortal (ucidere din culpa), condamnat la 1,6 ... (vezi toată discuția)
Mai pot recupera permisul dupa sentinta de condamnare pentru conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului? dariusgabriel dariusgabriel 22.02.2019 Ora estimata: 08:30 Complet: Complet 4 penal Tip solutie: Condamnare Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. 2 Cpp rap. la art. 336 alin. 1 ... (vezi toată discuția)