Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cod penal Olanda
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cod penal Olanda

Stie cineva la ce pedeapsa sa ma astept pentru ca am dat o palma la fund unei femei?Incadrarea este:artikel 246 wetboek van strafrecht,cazierul imi este imaculat..pana acum.
Art. 246 priveste folosirea violentei sau a unor mijloace echivalente cu violenta pentru a faptui sau a tolera contacte sexuale contrare normelor social-morale. Explicatii pe [ link extern ] /

(Folositi Google Translate daca nu intelegeti.)

Pe scurt, simpla atingere a feselor nu intra la art. 246, e nevoie de mai mult pentru a fi condamnat pentru asta. Atfel fie spus, in Olanda s-au dat pedepse cu munca in folosul comunitatii pentru incest/viol, de a si iesit scandal in Parlament pe tema asta.
Multumesc,asa imi spune toata lumea inclusiv avocatul,insa tot nu ma simt confortabil necunoscand legile si aplicarea lor aici.