Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Luarea unei mașini de la spălătorie, conducere ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Luarea unei mașini de la spălătorie, conducere fără permis si oprit de radar

Salutare. Am o nelămurire în legătură cu câteva lucruri. Într-o seara când lucram la spălătorie am luat o mașsina lasataăă ă de un client si am plecat cu ea sa îmi iau ceva de mâncare. Când veneam înapoi am depasit un taxi si aveam 70-80 km/h făara sa îmi dau seama. Pe sensul celalalt era un mcv șsi a pornit girofarul. Deoarece nu aveam permis nu am oprit si am fugit înapoi la spalatorie. Am reusit sa scap dar inca stau cu frica. Ce as putea sa patesc în cazul asta? Mulțumesc anticipat!
Admin, administrator
Dupa cum stiti, conducerea fara permis este infractiune. Daca reusesc sa afle si apoi sa dovedeasca,, ca dvs erati la volan, o sa inceapa urmarirea penala impotriva dvs.
In primul rand ar putea emite adresa catre proprietarul masinii, pentru a le comunica cine a condus masina, pentru ca sunt cel putin doua contraventii savarsite. Daca proprietarul isi aduce aminte unde a lasat masina la acea data si ora...ar putea sa depuna si el o plangere pentru abuz de incredere..
Toate sunt teorii. asteptati sa vedeti daca se intampla ceva
AvTudor_com, utilizator