Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Repatriere din SUA
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Repatriere din SUA

Buna seara,
Mătușa și unchiul meu doresc sa locuiască in România, după 27 de ani de domiciliu in SUA. Sunt cetățeni americani și au pașaport românesc pe care se specifica domiciliul in SUA. Noi le vom oferi spațiul de locuit, in calitate de proprietari. Cum vor obține cărțile de identitate românești?
Inteleg ca au dubla cetatene. Trebuie sa mearga la Directia pt Evidenta Persoanelor.
Puteti cauta pe internet ce inscrisuri sunt necesare pt eliberarea unui act de identitate. In plus, fata de acelea, trebuie sa aiba si pasaportul
AvTudor_com, utilizator
Multumesc frumos!
Daca doresc sa renunte la domiciliul lor din strainatate-SUA, pentru a se stabili la dvs. in Romania va trebui sa va prezentati impreuna la evidenta persoanelor de la locul unde urmeaza ca ei sa-si schimbe domiciliul. Veti avea nevoie de certif. nastere, casatorie, pasaportul american/actul de identitate, pasaportul romanesc de CRDS, buletinul dvs. contractul pe casa si taxa de 7 lei. Dureaza cam 30-45 zile pana cand vor prima buletinul. Va trebui ca pasaportul romanesc de CRDS sa fie anulat.
Justitiarul711, utilizator
Va mulțumesc foarte mult pentru răspuns.