Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cand blocheaza o banca contul bancar dupa moartea unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cand blocheaza o banca contul bancar dupa moartea unei persoane?

Buna ziua. Mama mea a murit in Bucuresti o zi dupa ce am plecat eu de acolo. Fratele meu era imputernicit sa retraga bani de pe cont, dar cartela ei nu mai era valabila. Noi fuseseram amandoi la banca si banca refuzase sa-i dea banii, cam peste 25.000 lei, din aceasta cauza. O cartela noua nu i-au dat fratelui, iar mamei si asa nu, fiindca nu era de fata, ea era deja la spital, pe moarte.
Acum eu o sa-i dau lui imputernicire sa se faca succesiunea si sa ma reprezinte. Stiu ca intre timp banca ii trimisese mamei prin posta si o cartela noua, care cred ca n-a mai ajuns la fratele meu, deoarce ea murise. De accea doresc mult de tot sa aflu cum si cine blocheaza contul persoanei decedate? Cum aflu eu daca fratele meu a scos toti banii astia, in Euro cam 4000 Euro dupa moartea ei?
La succesiune ar trebui sa fie trecuti sau nu? Eu am dela banca un cont bancar al mamei ca banii existau.
Multumesc anticipat.
Nu blochează nimeni contul.
Doar ca nu pot fi ridicați fără dezbaterea succesiunii pentru suma respectiva.
Iar la dezbaterea succesiunii este obligatoriu să fie prezenți toti moștenitorii. Sau, cei care să află în imposibilitate, să trimită o procura speciala.
Fratele dvs poate folosi procura pentru dezbaterea moștenirii, dar daca in cuprinsul imputernicirii nu este menționat și faptul că poate ridica orice sumă de bani care vi se cuvine, atunci fratele nu poate ridica decât jumătatea lui din bani (deși puțin probabil să fie de acord cei de la banca. De regula, eliberează întreaga suma).
Contul urmează să îl închideți dvs, in calitate de moștenitori. Dar dupa dezbaterea succesiunii.
Mulțumesc mult pentru răspuns, mi-a fost de mare ajutor. Mai ales ca din Germania n-am de unde sa știu cum functioneaza legea acolo la dvs.