avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturile sotiei supravietuitoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturile sotiei supravietuitoare

Mama mea impreuna cu tatal meu au economisit de-a lungul vietii o suma de bani care au depuso intr-un cont la CEC . Tatal meu a decedat iar mama care este imputernicita nu poate ridica suma respectitiva, banca declarand ca imputernicirea cade odata cu moartea batranului. Ce este de facut? De succesiune nu poate fi vorba, ca toti fratii mei sunt impartiti in mai multe tari UE.O putem imputernici noi copiii sa ridice banii ?
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2016
wizzy, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 08:41, 6 Octombrie 2016
Buna seara,
Trebuie sa dezbateti succesiunea.
Poate merge la CEC cu buletinul dansei, fara sa specifice ca este decedat si sa ridice banii?
Mentionez ca are mai putin de o luna de cand s-a dus.Vreau sa o ajut, ca sta l-a tara si nu prea are cunostinta de legi si situatia ei e precara....
Buna seara,
Singura sansa este sa dezbateti succesiunea.
Daca va merge la CEC dupa ce a spus ca a decedat risca sa aiba probleme si cu politia fiind vorba de fals in inscrisuri si uz de fals.
Multumesc ! Dar noi ca mostenitori o putem impurnici sa ridice banii printr-o procura la notar?
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2016
wizzy, utilizator
Da, sigur puteti imputernici pe oricine, dar dupa ce se dezbate succesiunea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire ContSters311042 ContSters311042 Buna ziua, Acum 11 ani, cand a decedat tatal meu, acesta avea bani la CEC. Eu si sora mea suntem mostenitoarele lui. Intrebarile mele sunt: 1. Acest cec ... (vezi toată discuția)
Mostenire ry11 ry11 Buna ziua, Tatal decedat de un an, sotia in viata si 3 frati, nu s-a deschis succesiunea. Este vorba de un cont la cec, beneficiarul contului (tatal) decedat, ... (vezi toată discuția)
Succesiune d_aliss d_aliss Tatal sotului meu a decedat in luna mai a acestui an. In urma lui au ramas mama sa,o sora si doi fii (unul dintre ei este sotul meu) . In momentul in care a ... (vezi toată discuția)