Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturile sotiei supravietuitoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturile sotiei supravietuitoare

Mama mea impreuna cu tatal meu au economisit de-a lungul vietii o suma de bani care au depuso intr-un cont la CEC . Tatal meu a decedat iar mama care este imputernicita nu poate ridica suma respectitiva, banca declarand ca imputernicirea cade odata cu moartea batranului. Ce este de facut? De succesiune nu poate fi vorba, ca toti fratii mei sunt impartiti in mai multe tari UE.O putem imputernici noi copiii sa ridice banii ?
wizzy, utilizator
Buna seara,
Trebuie sa dezbateti succesiunea.
Poate merge la CEC cu buletinul dansei, fara sa specifice ca este decedat si sa ridice banii?
Mentionez ca are mai putin de o luna de cand s-a dus.Vreau sa o ajut, ca sta l-a tara si nu prea are cunostinta de legi si situatia ei e precara....
Buna seara,
Singura sansa este sa dezbateti succesiunea.
Daca va merge la CEC dupa ce a spus ca a decedat risca sa aiba probleme si cu politia fiind vorba de fals in inscrisuri si uz de fals.
Multumesc ! Dar noi ca mostenitori o putem impurnici sa ridice banii printr-o procura la notar?
wizzy, utilizator
Da, sigur puteti imputernici pe oricine, dar dupa ce se dezbate succesiunea.