Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Procedura inmatriculare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Procedura inmatriculare

Buna ziua!
Am nevoie de ajutor in urmatoarea problema:
- la data de 02.10.2017 cumpar o masina inmatriculata in Romania care are ITP valabil pina in anul 2018 luna 08, asigurare RCA valabila pina in anul 2018 luna 02. Programarea pentru inmatriculare la politie este estimata pentru luna ianuarie 2018. Cat timp pot sa circul cu actualele numere de inmatriculare si cu asigurarea pe numele vechiului proprietar?
Termenul legal de finalizare procedura de inmatriculare vehicul este de 30 de zile de la achizitionarea acestuia
Puteti efectua verificarea RAR prin programare la alta unitate unde puteti obtine programare astfel incat sa va incadrati in termenul legal prevazut
Cred ca nu m-am facut prea bine inteles: masina este cumparata de noua din Romania iar eu sunt al doilea proprietar si din cate stiu nu trebuie sa i se mai faca identificarea RAR. Vanzatorul si cumparatorul sunt din acelasi judet si nu se mai schimba numarul de inmatriculare (optiunea aleasa de cumparator). Deci, daca programarea pentru înmatricularea pe numele noului proprietar este in luna ianuarie 2018, eu inteb daca dupa cele 30 de zile de la cumpararea vehicolului mai pot circula cu actele vechiului proprietar? Care sunt prevederile legale?