Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis retinut fara drept de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis retinut fara drept de circulatie

Buna ziua ,
Acum doua saptamani mi a fost retinut permisul fara drept de circulatie , intamplarea a avut loc in Bucuresti , eu fiind din Constanta
Eram stationat intr o parcare din spatele unui hipermarket , un politist care era in patrulare a venit la masina , ne a legitimat , ne a intrebat ce cautam la ora aceea in Bucuresti tocmai din Constanta, am fost condusi la sectie pentru a declara ca am plecat de la ora 9 din constanta iar la 11 am ajuns in Bucuresti.
La sectie politistul mi a spus ca o sa fiu nevoit sa suflu in etilotest si ca mi se va face un test pentru consum de substante psihoactive. atunci am fost intrebat de mai multe ori daca am baut sau consumat substantele respective , eu deoarece am avut o nunta seara precedenta , crezand ca este posibil sa imi iasa alcool la etilotest si ca daca voi spune asta , o sa fiu iertat , i am spus politistului ca este posibil sa fi tras cateva fumuri dintr o tigara cu astfel de substante cu 3 seri inainte la o petrecere pe plaja , dar nu sunt sigur.
Dupa ce am fost pus sa declar am fost sa suflu in fiola , rezultatul fiind 0 curat , dupa am fost condus la un test pentru saliva, acesta iesind neconcludent
Dupa aceste doua teste am fost dus la iml , pentru recoltare de probe biologice , urina si sange
Dupa toata aceasta plimbare din loc in loc , am fost condus iar la sectie afland ca mi se va retine permisul fara drept de conducere pana la sosirea analizelor.
Am 3 intrebari :
Ce pot pati in acest caz ?
Este tocmai legal ce a facut politistul ?
Astept de 2 saptamani , timpul pe care mi l a spus acest politist ca ar trebui sa il astept pana imi vin analizele , dupa care voi fi sunat si instiintat prin posta , dar nimic , am sunat la sectia respectiva dar nu reusesc sa vorbesc cu nici un organ de politie care sa ma informeze ce se intampla cu permisul meu

Multumesc frumos !
Edwin12, utilizator
Ati consumat substante psihoactive in perioada respectiva?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Nu

Edwin12 a scris:

Buna ziua ,
Acum doua saptamani mi a fost retinut permisul fara drept de circulatie , intamplarea a avut loc in Bucuresti , eu fiind din Constanta
Eram stationat intr o parcare din spatele unui hipermarket , un politist care era in patrulare a venit la masina , ne a legitimat , ne a intrebat ce cautam la ora aceea in Bucuresti tocmai din Constanta, am fost condusi la sectie pentru a declara ca am plecat de la ora 9 din constanta iar la 11 am ajuns in Bucuresti.
La sectie politistul mi a spus ca o sa fiu nevoit sa suflu in etilotest si ca mi se va face un test pentru consum de substante psihoactive. atunci am fost intrebat de mai multe ori daca am baut sau consumat substantele respective , eu deoarece am avut o nunta seara precedenta , crezand ca este posibil sa imi iasa alcool la etilotest si ca daca voi spune asta , o sa fiu iertat , i am spus politistului ca este posibil sa fi tras cateva fumuri dintr o tigara cu astfel de substante cu 3 seri inainte la o petrecere pe plaja , dar nu sunt sigur.
Dupa ce am fost pus sa declar am fost sa suflu in fiola , rezultatul fiind 0 curat , dupa am fost condus la un test pentru saliva, acesta iesind neconcludent
Dupa aceste doua teste am fost dus la iml , pentru recoltare de probe biologice , urina si sange
Dupa toata aceasta plimbare din loc in loc , am fost condus iar la sectie afland ca mi se va retine permisul fara drept de conducere pana la sosirea analizelor.
Am 3 intrebari :
Ce pot pati in acest caz ?
Este tocmai legal ce a facut politistul ?
Astept de 2 saptamani , timpul pe care mi l a spus acest politist ca ar trebui sa il astept pana imi vin analizele , dupa care voi fi sunat si instiintat prin posta , dar nimic , am sunat la sectia respectiva dar nu reusesc sa vorbesc cu nici un organ de politie care sa ma informeze ce se intampla cu permisul meu

Multumesc frumos !

După 2 ani si jumatate cu ajutorul unui avocat mi au venit rezultatele de la inml
Pe foaia din dosarul de la inml scrie clar ca nu eram sub influența substanțelor psihoactive
As dori sa stiu daca as avea șanse să cer despăgubiri pentru aceasta perioadă în care mi s a reținut permisul , mentionez ca mi am pierdut si locul de munca din cauza aceasta
Doamne fereste.Ai reusit sa faci ceva,sa ii dai in judecata?

Edwin12 a scris:

Buna ziua ,
Acum doua saptamani mi a fost retinut permisul fara drept de circulatie , intamplarea a avut loc in Bucuresti , eu fiind din Constanta
Eram stationat intr o parcare din spatele unui hipermarket , un politist care era in patrulare a venit la masina , ne a legitimat , ne a intrebat ce cautam la ora aceea in Bucuresti tocmai din Constanta, am fost condusi la sectie pentru a declara ca am plecat de la ora 9 din constanta iar la 11 am ajuns in Bucuresti.
La sectie politistul mi a spus ca o sa fiu nevoit sa suflu in etilotest si ca mi se va face un test pentru consum de substante psihoactive. atunci am fost intrebat de mai multe ori daca am baut sau consumat substantele respective , eu deoarece am avut o nunta seara precedenta , crezand ca este posibil sa imi iasa alcool la etilotest si ca daca voi spune asta , o sa fiu iertat , i am spus politistului ca este posibil sa fi tras cateva fumuri dintr o tigara cu astfel de substante cu 3 seri inainte la o petrecere pe plaja , dar nu sunt sigur.
Dupa ce am fost pus sa declar am fost sa suflu in fiola , rezultatul fiind 0 curat , dupa am fost condus la un test pentru saliva, acesta iesind neconcludent
Dupa aceste doua teste am fost dus la iml , pentru recoltare de probe biologice , urina si sange
Dupa toata aceasta plimbare din loc in loc , am fost condus iar la sectie afland ca mi se va retine permisul fara drept de conducere pana la sosirea analizelor.
Am 3 intrebari :
Ce pot pati in acest caz ?
Este tocmai legal ce a facut politistul ?
Astept de 2 saptamani , timpul pe care mi l a spus acest politist ca ar trebui sa il astept pana imi vin analizele , dupa care voi fi sunat si instiintat prin posta , dar nimic , am sunat la sectia respectiva dar nu reusesc sa vorbesc cu nici un organ de politie care sa ma informeze ce se intampla cu permisul meu

Multumesc frumos !

După 2 ani si jumatate cu ajutorul unui avocat mi au venit rezultatele de la inml
Pe foaia din dosarul de la inml scrie clar ca nu eram sub influența substanțelor psihoactive
As dori sa stiu daca as avea șanse să cer despăgubiri pentru aceasta perioadă în care mi s a reținut permisul , mentionez ca mi am pierdut si locul de munca din cauza aceasta